מערכת החינוך בנווה שלום


בית ספר היסודי מהווה את גולת הכותרת של נווה שלום. 
בית ספר דו לאומי ודו לשוני המחנך לשלום ודו-קיום. בבי"ס לומדים ילדים מכ-24 ישובים בסביבה. בית הספר מקדם אווירה שבה נבנית סביבה חינוכית שוויונית אשר באה לידי ביטוי בעולמם של הילדים ובמודל האישי של חברי הצוות, שאינם חדלים מלהעשיר את עולמם ואת זהותם, תוך מתן כבוד לאחר.
השאיפה לשוויון באה לידי ביטוי בשפה, בתרבות, בספרי הקודש,בחגים הלאומיים של כולנו. "הבחירה שלנו היא להכיר באחר ולראות בשונות שהוא מביא עמו כגורם מעשיר, יפה ומרגש. ההבנה שיש לשותפות המקבלת את אי ההסכמות, שמכירה במקום השווה של שני הנרטיבים ... אפשרה לנו לטפל בשאלות הקשות ביותר..." (הציטטות מתוך ספר שיצא לאור בנווה שלום מתאר את חיי בית הספר בשני העשורים הראשונים). 
במהלך השנים בית הספר פיתח רעיונות שונים וחדשניים בתחומי הדו-לשוניות והרב תרבותיות. אנו מקווים שנוכל, יחד עם בתי ספר דו לשוניים אחרים אשר הולכים ומתרבים, לאחד כוחות ולבנות את הזרם החינוכי הדו-לאומי דו-לשוני .

 

בית הספר לשלום

בית הספר לשלום הוקם בשנת 1979 כמוסד חינוכי – פוליטי המנסה לשקף את העקרונות על פיהם הוקם היישוב.
מטרת הפעילות, הנערכת דרך מפגשים ותוכניות הכשרה, היא לאפשר למשתתפים להעשיר את נקודות מבטם, לבחון באופן ביקורתי את המובן מאליו ולנסות לתת משמעות לתהליכים המתרחשים בחברה דרך הדיאלוג . בית הספר מורכב ממספר דומה של מנהלים ומנחים ערבים ויהודים ומאז הקמתו, אירח בתוכניותיו השונות מעל ל-35000 יהודים וערבים.
 

הספרייה לשלום ושלומות ע"ש פרד סיגל

הזדמנות לתרום לשינוי מהותי...
באפריל 2010 נפתחה בוואחת אל-סלאם – נווה שלום הספריה הראשונה במינה המוקדשת לנושאי שלום, סכסוך ובריאות. מרכז למידה זה משלב עבודת שטח ולימודים אקדמים בתחום שלום וסכסוך ברמה השכלתית בינלאומית.
הספרייה תשמש מקום שבו אנשים מכל מוצא, לאום או דת, מוזמנים להתאסף ולהתנסות בחקר ולימודי נושאי השלום, הסכסוך והאחווה. הכוונה היא לבנות אוסף ייחודי למקורות ומשאבי לימוד בערבית, עברית ואנגלית. המרכז המיוחד הזה ממוקם בכפר שגם הוא מיוחד במינו. הספרייה היא אבן יסוד לקמפוס לשלום אשר בבנייה ותוסיף להשפעת שאר מוסדות הכפר. בקומת קרקע יהיה אוסף מיוחד לבריאות ושלמות הפרט כמרכיב חיוני לקידום שלום ברחב. חדר זה גם יתפקד כמקום מפגש לקהילה ולמבקרים.
 

שרותי הספריה ותכניותיה

  • הספרייה בנויה לשרת עד 250 איש ליום, בשלל אפשרויות מגוונות:
  • תכנית לתואר שני בלימודי שלום וסכסוך, בשותפות המכללה האקדמית תל אביב-יפו, בקמפוס הספריה.
  • אוסף ספרות המתוכנן לכלול חומר אקדמי ועממי בנושאי שלום, סכסוך ופיוס קונפליקטים.
  • מוקד לאיסוף משאבים למחקר, תובנה ופעילות בשטח -- פרי עבודת ארגוני השלום בישראל ופלסטין במשך שישים השנים האחרונות.
  • בית חם לחוקרות/ים ופעילות/ים מקומיות/ים ובינלאומיות/ים.
  • מרכז כנסים בגודל צנוע -- מפגשים, סדנאות והכשרות מקצועיות.
  • חצר רב-שימושית לאירועים וקבוצות.
  • תכניות בריאות הוליסטית: תזונה, טבע, התעמלות, יוגה, מדיטציה, סדנאות והכשרות.
  • אוסף ספרות בדיונית ופופולרית להנאת אנשי הכפר והקהילות היהודיות והערביות בסביבה, בשפה הערבית, העברית והאנגלית.
  • מוקד מרענן לעידוד אינטראקציה חברתית לתושבי הקהילה עצמה ומעבר לה, למבקרים וחברים ולאורחי המלון בכפר